• English

Governance and organizational structure

Governing Bodies

United Nations Economic Commission for Europe and Executive Committee

Chairperson:

H.E. Mr. Janis KARKLINS, Ambassador (Latvia)

Vice-Chairpersons:

H.E. Mr. Didier CHAMBOVEY, Ambassador (Switzerland)

H.E. Mr. Yury AMBRAZEVICH, Ambassador (Belarus)

 

Sectoral Committees

Committee on Environmental Policy  

Chairperson:

Ms. Elisabete QUINTAS DA SILVA (Cohesion and Development Agency, Portugal)

Vice-Chairpersons:

Ms. Marina PHILIPYUK (Ministry of Natural Resources and Environmental Protection, Belarus)

Ms. Marie-Charlotte DELVAUX (Public Service of Wallonia, Belgium)

Mr. Lukáš POKORNÝ (Ministry of Environment, Czech Republic)

Mr. Nicolas FAIRISE (Ministry of Environment, Energy and Sea, France)

Ms. Nino TKHILAVA (Ministry of Environment and Natural Resources Protection, Georgia)

Ms. Aliya L. SHALABEKOVA (Ministry of Energy, Kazakhstan)

Ms. Maria NAGORNII (Ministry of Environment, Republic of Moldova)

Mr. Vladimir IVLEV (Ministry of Natural Resources and Environment, Russian Federation)

Ms. Gordana PETKOVIC (Ministry of Agriculture and Environmental Protection, Serbia)

Ms. Martine ROHN-BROSSARD (Swiss Federal Office for the Environment, Switzerland)

Mr. Alexander MAYER (the United States Mission to the United Nations and other International Organisation in Geneva, United States of America)

 

Inland Transport Committee

Chairperson: 

Mr. Jerzy KLENIEWSKI (Poland)

Vice- Chairpersons: 

Ms. Isabelle PAILLET (France)

Mr. Sergey ANDREEV (Russian Federation)

Members: 

Mr. Ravil ISGANDAROV (Azerbaijan)

Mr. Sergei DUBINA (Belarus)

Mr. Kristof SCHOCKAERT (Belgium

Ms. Ingeborg Annette DETTBARN (Germany)

Mr. Antonio ERARIO (Italy)

Mr. Hans Gerard SCHOLTEN (Netherlands)

Ms. Carmen GIRON (Spain)

Mr. Jean-Claude SCHNEUWLY (Switzerland)

Mr. Roman SYMONENKO (Ukraine)

 

Conference of European Statisticians  

Chairperson:

Ms. Marjo BRUUN (Statistics Finland)

Vice-Chairpersons:

Mr. Stepan MNATSAKANYAN (National Statistical Service of the Republic of Armenia)

Mr. Anil ARORA (Statistics Canada)

Mr. Konrad PESENDORFER (Statistics Austria)

Mr. Julio SANTAELLA (National Institute of Statistics, Geography and Informatics, Mexico)

Mr. John PULLINGER (Office for National Statistics, the United Kingdom)

Ms. Liz MACPHERSON (Statistics New Zealand)

Observers to the CES Bureau:

Mr. Walter RADERMACHER (Eurostat, Statistical Office of the European Union)

Mr. Louis Marc DUCHARME (IMF Statistics Department)

Mr. Vladimir SOKOLIN (Interstate Statistical Committee of the Commonwealth of Independent States)

Ms. Martine DURAND (OECD Statistics Directorate)

Mr. Stefan Schweinfest (United Nations Statistics Division)

Ms. Haishan FU (World Bank)

 

Committee on Sustainable Energy 

Chairperson:

Mr. Jürgen KEINHORST (Director, Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation, Building and Nuclear Safety, Germany)

Vice-Chairpersons:

Mr. Nazir RAMAZANOV (Adviser to the Chairman, The State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources, Republic of Azerbaijan)

Mr. Admir SOFTIC (Assistant Minister for Energy Sector, Ministry of Foreign Trade and Economic Relations, Bosnia and Herzegovina)

Mr. Ron ADAM (Special Envoy for Energy and OECD Coordinator, Israel)

Mr. Sergio GARRIBBA (Advisor on Energy Policy to the Minister of Economic Development, Italy)

Mr. Ramazan ZHAMPIISOV (Executive Director, KazEnergy Association, Kazakhstan)

Mr. Hubert SCHWARZ (Director, Raw Materials Policy and Analysis, Ministry of the Environment, Poland)

Mr. Talyat ALIEV (Deputy Director, Department for International Cooperation, Ministry of Energy, Russian Federation)

Mr. Jean-Christophe FÜEG (Head, International Energy Affairs, Swiss Federal Office of Energy, Switzerland)

Ms. Nataliya BOYKO (Deputy Minister, Energy and Coal Industry for European Integration, Ministry of Energy and Coal Industry, Ukraine)

Mr. Jarad DANIELS (Director, Planning and Environmental Analysis, Office of Fossil Energy, United States Department of Energy, United States)

Observer:

(Nominated for election at the 27th session)

Ms. Jelena SIMOVIC (Assistant Minister for the Sector for European Integration International Cooperation and Project Management, Ministry of Mining and Energy, Republic of Serbia)

Bureau Members ex officio (Chairpersons of the Subsidiary Bodies):

Experts Group on Resource Classification

Mr. David MACDONALD (Vice-President, Segment Reserves, BP Exploration Operating Co. Ltd)

Group of Experts on Cleaner Electricity Production from Fossil Fuels

Mr. Barry WORTHINGTON (Executive Director, The United States Energy Association)

Group of Experts on Coal Mine Methane

Mr. Raymond C. PILCHER (President, Raven Ridge Resources, Inc.)

Group of Experts on Energy Efficiency

Mr. Aleksandar DUKOVSKI (Director, Energy Agency, Republic of Macedonia)

Group of Experts on Gas

Mr. Francisco DE LA FLOR GARCIA (Director de Regulación, ENAGAS S.A., Spain)

Group of Experts on Renewable Energy

Mr. Nazir RAMAZANOV (Adviser to the Chairman, The State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources, Azerbaijan)

 

Steering Committee on Trade Capacity and Standards

Chairperson:

H.E. Mr. Tudor ULIANOVSCHI, Ambassador and Permanent Representative to the UN Office and other International Organisations in Geneva (Republic of Moldova)

Vice-Chairpersons:

Mr. Dimitri FOMCHENKO (Belarus)

Mr. Daniiar MUKASHEV (Kyrgyzstan)

 

Committee on Forests and the Forest Industry

Chairperson:

Ms. Marta GAWORSKA (Poland)

Vice-Chairpersons:

Mr. Christoph DUERR (Switzerland)

Mr. Guy ROBERTSON (USA)

Ms. Maria SOKOLENKO (Russian Federation)

 

Committee on Housing and Land Management

Chairperson:

Ms. Elena SZOLGAYOVÁ (Slovakia)

Vice-Chairperson:

Ms. Daniela GRABMÜLLEROVA (Czech Republic)

Ms. Alena RAKAVA (Belarus)

Ms. Lise NIELSEN (Denmark)

Mr. Stefano SCALERA (Italy)

Ms. Vilma VAICIUNIENE (Lithuania)

Ms. Inger Vold ZAPFFE (Norway)

Mr. Andrey CHIBIS (Russian Federation)

Ms. Nuria RAGA SASTRE (Spain)

Ms. Maria ULFVARSON ÖSTLUND (Sweden)

Ms. Nicky HEATHCOTE (United Kingdom)

Mr. Frederik ZETTERQUIST (Sweden) as an ex officio (WPLA)

 

Committee on Innovation, Competitiveness and Public-Private Partnerships (CICPPP)    

Chairperson:

Mr. Sharon KEDMI (Israel)

Vice-Chairpersons:

Mr. Piotr BALTRUKOVICH (Belarus)

Mr. Arthur L. SMITH (United States of America)

Ms. Maria YARMALCHUK (Russian Federation)

Mr. Salvatore ZECCHINI (Italy)

(As of 7 September 2016)