Français
 
Русский
 
Español
 
العربية
 
汉语
 
Română
 
Gjuha shqipe
 
Македонски
Print page     Create PDF
Governance and organizational structure

Governing Bodies

United Nations Economic Commission for Europe and Executive Committee

Chairperson:

Mr. Roderick VAN SCHREVEN (Netherlands)

Vice-Chairpersons:

Mr. Remigi WINZAP (Switzerland)
Mr. Esen AYDOGDYEV (Turkmenistan)

 

Sectoral Committees

Committee on Environmental Policy  

Chairperson:

Ms. Elisabete QUINTAS DA SILVA (Portugal)

Vice-Chairpersons:

Mr. Michel AMAND (Belgium)
Mr. Nicolas FAIRISE (France)
Ms. Nino TKHILAVA (Georgia)
Mr. Bulat YESSEKIN (Kazakhstan)
Ms. Maria NAGORNII (Republic of Moldova)
Mr. Miroslav TADIC (Serbia)
Ms. Martine ROHN-BROSSARD (Switzerland)

 

Inland Transport Committee

Chairperson: 

Mr. Jerzy KLENIEWSKI (Poland)

Vice- Chairpersons: 

Ms. Isabelle PAILLET (France)
Mr. Sergey ANDREEV (Russian Federation)

Members: 

Mr. Farid VALIYEV (Azerbaijan)
Mr. Sergei DUBINA (Belarus)
Mr. Kristof SCHOCKAERT (Belgium
Mr. Björn ORIWOHL (Germany)
Mr. Antonio ERARIO (Italy)
Mr. Bob OUDSHOORN (Netherlands)
Ms. Adriana PACURARU (Romania)
Mr. Jean-Claude SCHNEUWLY (Switzerland)
Mr. Roman SYMONENKO (Ukraine)
Mr. Takhir ALIEV (Uzbekistan)

Conference of European Statisticians  

Chairperson:

Mr. Wayne SMITH (Canada)

Vice-Chairpersons:

Mr. Konrad PESENDORFER (Austria)
Ms. Marjo BRUUN (Finland)
Mr. Eduardo Sojo GARZA-ALDAPE (Mexico)
Mr. Birol AYDEMIR (Turkey)
Mr. Oleksandr OSAULENKO (Ukraine)
Ms. Jil MATHESON (United Kingdom)

Observers to the CES Bureau:

Mr. Walter RADERMACHER (Eurostat, Statistical Office of the European Union)
Mr. Louis Marc DUCHARME (IMF)
Mr. Vladimir SOKOLIN (Interstate Statistical Committee of the Commonwealth of Independent States)
Ms. Martine DURAND (OECD)
Mr. Stefan Schweinfest (United Nations Statistics Division)
Ms. Haishan FU (World Bank)

 

Committee on Sustainable Energy 

Chairperson:

Mr. Jürgen Keinhorst (Germany) (Acting Chair)

Vice-Chairpersons:

Mr. Jürgen KEINHORST (Germany)
Mr. Sergio GARRIBBA (Italy)
Mr. Talyat ALIEV (Russian Federation)
Mr. Jean-Christophe FÜEG (Switzerland)
Mr. Yagshygeldi KAKAYEV (Turkmenistan)
Mrs. Natalia BOITSUN (Ukraine)

Mr. Jarad Daniels (USA) (Observer)

 

Committee on Trade

Chairperson:

Mr. Andrei SAVINYKH (Belarus)

Vice-Chairpersons:

Mr Ismayil ALAKBAROV (Azerbaijan)
Mr. Georgi STOEV (Bulgaria)
Ms. Erica KÖSZEGI (Hungary)
Mr.Yao-hua TAN (Netherlands)

 

Committee on Forests and Forest Industry

Chairman:

Mr. Heikki GRANHOLM (Finland)

Vice-Chairpersons:

Mr. Christoph DUERR (Switzerland)
Ms. Anna ZORNACZUK-LUBA (Poland)

 

Committee on Housing and Land Management

Chairperson:

Ms. Elena SZOLGAYOVÁ (Slovakia)

Vice-Chairpersons:

Mr. Ali JAFAROV (Azerbaijan)
Ms. Alena RAKAVA (Belarus)
Mr. Marc VÉZINA (Canada)
Ms. Daniela GRABMÜLLEROVA (Czech Republic)
Ms. Lise NIELSEN (Denmark)
Mr. David GIGINEISHVILI (Georgia)
Ms. Shulamith GERTEL (Israel)
Mr. Stefano SCALERA (Italy)
Ms. Vilma VAICIUNIENE (Lithuania)
Ms. Inger Vold ZAPFFE (Norway)
Ms. Maria Jose FESTAS (Portugal)
Ms. Svetlana RISTIC (Serbia)
Mr. Abduvali KOMILOV (Tajikistan)
Mr. Olexander NEPOMNYASCHIY (Ukraine)
Mr. Ed LESTER (United Kingdom)
Mr. Elshad KHANALIBAYLI (Azerbaijan) as an ex officio (WPLA)

 

Committee on Economic Cooperation and Integration      

Chairperson:

Mr. Sharon KEDMI (Israel)

Vice-Chairpersons:

Mr. Andrei POPOV (Belarus)
Ms. Kris EASTER (United States)
Mr. Salvatore ZECCHINI (Italy)

(As of 16 July 2014)

 


© United Nations Economic Commissions for Europe – 2013